Vodič kroz dijetu – kako odoljeti iskušenjima pomoću spiska za kupovinu
Propisan režim ishrane je najbolje sprovoditi uz ogromnu motivaciju i minimalno iskušenje. Motivaciju vam može pružiti vizualizacija željenog cilja, podrška okoline, i glasić koji govori „možeš ti to“. Međutim, uprkos jakoj motivaciji, budite na oprezu, jer iskušenja vrebaju sa svih strana. Da biste sebi olakšali ceo proces, pokušajte da utičete na iskušenja koja vas okružuju. Pažljivo birajte namirnice koje unosite u sebe, ali i u frižider. Ispratite spisak koji vam može pomoći u tome i učiniti planiranje obroka jednostavnijim. U nastavku vas čekaju saveti kako da odolite iskušenjima pomoću spiska za kupovinu.
Kada su u pitanju hleb i žitarice generalno, birajte hleb i pahuljice od celog zrna. Ukoliko uzimate prethodno fabrički upakovan hleb, obratite pažnju na sastav. Isto važi i za pahuljice. Ako obožavate ovsene kaše za doručak, nemojte kupovati prethodno napravljene kaše. Sami kuvajte ovas, kom ćete dodavati sveže voće ili orašaste plodove.
Za ručak i večeru ćete obično birati meso, ali nemojte uzimati bilo koje meso. Ćuretina, piletina, junetina i nemasni delovi svinjetine su najbolji izbor. Što se ribe tiče, birajte tunu ili losos. Riba, iako mnogima nije omiljena hrana, doprinosi očuvanju našeg zdravlja.
Od povrća bi trebalo izbegavati krompir. Sve vrste zelene salate su dobrodošle, kao i ostali zeleniš. U obzir dolazi i raznobojno povrće poput paprika. Ograničenja je malo, naročito kod svežeg povrća. Skoro svaki režim ishrane podržava salatu u većim količinama, a pored salate, povrće vam može biti i glavno jelo.
Konzumacija voća je jedan od načina da se osvežimo i dobijemo energiju. Lako je upasti u zamku i pojesti puno slatkog voća, naročito tokom leta, kada često gubimo apetit zbog velikih vrućina. Zbog velike količine šećera, nije poželjan čest unos banana i urmi, što ne znači da bi ovo voće trebalo izbegavati u potpunosti. Uvek birajte sezonsko voće, zdravije je i nije provelo mesece u transportu.
Što se mleka i mlečnih proizvoda tiče, birajte proizvode koji su manje masni. Izbegavajte voćne jogurte i čokoladna mleka. Bolja opcija je da ove napitke pravite sami, kod kuće. Na taj način uvek znate pun sastav i koliko šećera ste dodali.
Koliko god je moguće izbegavajte hranu u konzervama, slatkiše, grickalice i sokove. Pokušajte sami da osmislite svoje varijante užine i vaše telo će vam biti zahvalno. Ako nema svežeg željenog voća ili povrća, dobra opcija su i smrznuta pakovanja. Bitno je da toj namirnici ništa nije dodavano. Iako spisak deluje strogo, nakon kratkog vremenskog perioda će vam perći u naviku da se najduže zadržavate kod voća i povrća, planirajući lagane, ali i zdrave, obroke.
NE PROPUSTITE: Velike greške koje pravimo u izboru letnjih obroka
Ako do sada niste pravili spisak za kupovinu, nemojte prema sebi biti prestrogi. U početku ćete verovatno pokupiti i nešto što baš i nije na spisku ili sadrži više šećera nego što je planom ishrane preporučeno. Imajte na umu da je za svaku promenu potrebno određeno vreme prilagođavanja, pa ćete tako i vi polako postati pravi ekspert za kupovinu zdrave hrane.