Sve ide od nogu: Izmasirajte stopala i oporavite cijeli organizam!
Masaža stopala je odličan način da poboljšate stanje cijelog organizma, zato što se stopala slobodno mogu nazvati anatomskom mapom cijelog tijela, na kojoj su svi organi i sistemi naznačeni takozvanim refleksnim tačkama.
Na stopalima se nalaze zone koje odgovaraju svim oganima i žlijezdama u našem organizmu, kao i preko 70.000 nervnih završetaka.
Danas su poznate brojne korisne i prijatne tehnike za masažu stopala koje dolaze iz različitih kultura.
Spriječite oticanje u nogama i bolove u leđima i mišićima
Obična velnes masaža stopala će pomoći kod osjećaja težine u nogama, mišićnog umora, itd. Korisna je kod bola i spazma u donjem dijelu nogu i leđa, kao i kod jakog fizičkog napora.
Stvara se efekat “isceljenja” kod masaže stopala jer eliminiše osjećaj neprijatnosti, opušta mišiće posle fizičkog treninga i sprječava oticanje i probleme sa koštano-mišićnim sistemom.
Tai masaža, na primjer, poboljšava limfni sistem i cirkulaciju krvi, jača imuni sistem, eliminiše probleme sa digestivnim traktom i normalizuje urinarni trakt. Sprječava oticanje nogu, razvitak varikoznih vena, pomaže kod insomnije i napetosti, a pomaže i kod grčeva u mišićima.
Popravite cirkulaciju
Masaža stopala, odnosno stimulacija određenih tačaka na stopalima (akupresura), predstavlja jedan od najčešćih vidova masaže, jer se na stopalima nalazi najviše biološki aktivnih tačaka, koje predstavljaju “projekcije” organa u tijelu.
Stoga masaža ovih tačaka ima ljekovito dejstvo na određene unutrašnje organe, a takođe može otkloniti umor i napetost. Kao i obična velnes masaža, akupresura stopala takođe pomaže kod nekih hroničnih bolesti. Doprinosi normalizaciji krvnog pritiska i limfne drenaže, respiratornim procesima i varenju.
Ova masaža vam takođe pomaže da se opustite i oslobodite napetosti. Ovom tehnikom možete i otkloniti bolove u zglobovima.
Velnes masaža kod kuće – uradite sami!
– Prvo stavite jastuče ili urolano ćebence ispod koljena.
– Temperatura prostorije bi trebalo da bude normalna, tako da vam ne bude hladno stopalima.
– Bilo bi poželjno da prostorija bude mirišljava, tako da možete da upalite mirišljave svijeće ili mirisne štapiće (ukoliko imate) jer će vam mirisne arome pomoći da se dodatno opustite.
– Pripremite kreme koje zagrivaju kožu da biste se oslobodili bola i osjećaja težine u nogama.
– Masaža bi trebalo da počne trljanjem stopala prstima, a onda svakog nožnog prsta posebno.
– Nakon što ste ugrijali stopalo, počnite da masirate kružnim pokretima palca.
– Onda izmasirajte donji dio noge i Ahilovu petu isto kružnim pokretima.
– Pomjerajte se polako ka gornjem dijelu nogu i onda se polako vratite ka stopalima i sve ponovite.
Još jedna vrsta masaže stopala je boso hodanje po sitnim kamenčićima ili pijesku (na plaži) ili na svježe pokošenoj travi. Veoma je prijatno, a i zdravo.
Izvor: Stil