Najlakši, najefektivniji i najpristupačniji vid vježbanja svakako je hodanje, ali sve dok nemate problem sa bolnim stopalima, koji će svaki korak pretvoriti u agoniju. Istraživanja pokazuju da čak 80 odsto žena ima problema sa stopalima.
Evo koji su najčešći problemi sa kojima se suočavaju pripadnice ljepšeg pola.
Stopalo je je veoma kompleksan dio ljudskog tijela i ima kostiju skoro kao ruka. Fizioterapeut Rik Olderman iz Denvera, koji je autor knjige “Bol u nozi i članku, kako riješiti problem” kaže da i dalje ne pridajemo dovoljno pažnje stopalima, sve dok se ne javi neki problem.
– Za žene je ovo posebno istina, jer imaju devet puta veće šanse da razviju neki problem sa stopalom zbog toga što devet od deset žena nosi obuću koja je premalena pa će sedam od njih deset imati čukljeve, zgrčene palčeve ili druge bolne deformacije, objašnjava ovaj fizioterapeut i dodaje da je prvi korak u rješavanju problema shvatiti da on postoji.
Plantarni fascitis
Ako osjećaš bol u donjem dijelu petne kosti, radi se o plantarnom fascitisu koji nastaje usred prenaprezanja stopala.Istrošena obuća, nagle promjene u intenzitetu trčanja, kao i neravan teren, mogu da dovedu do ovog neugodnog bola, koji se najčešće javlja kod ljudi koji se bave trčanjem na većim distancama.
Kod pojave ove boli treba prekinuti trening i proveriti s doktorom o čemu se tačno radi, jer odgađanje lječenja može da dovede do neugodnog i snažnog bola, čak i prilikom lakih fizičkih aktivnosti poput hodanja. Kako biste spriječili pojavu fascitisa, svakodnevno radite vježbe istezanja stopala i masirajte stopala i listove kako biste ih opustili.
Čukljevi i zgrčeni palčevi
Najčešći uzrok nastanka ovakvih deformacija je dugotrajno nošenje neprikladne, najčešće tijesne obuće, koja pritiska prste i stavlja ih u nepravilan i neprirodan položaj. Istraživanja AOFS pokazala su da 88 odsto žena u SAD nosi neprikladnu obuću, a kod njih 55 odsto razvije se deformitet nožnog palca (halux valgus).
Kad počne da se razvija ova deformacija mišići i tetive iz okoline stopala postaju deformirajuće sile i dovode do razvoja tipične “halux valgus” deformacije. Uticaj zatvorene obuće je značajan u nastanku ovog deformiteta.
Da biste izbjegle ova deformaciju, redovno radite vježbe za jačanje mišića stopala, često hodajte bose, koristite otvorenu obuću, ali i noćne ortoze za zadržavanje palca u optimalnom položaju. Takođe, raditi specijalne vježbe za korekciju deformacije.
Žuljevi
Sigurno ste bar jednom u životu iskusili žuljeve, posebno nakon nošenja novih cipela.
Oni su obično znak da obuća na nekom mjestu previše steže stopalo. Dobar par obuće čvrsto drži stopalo i podupire ga, ali pritom mu i dalje omogućuje normalno savijanje.
IZVOR:srbijadanas.rs