Riječi koje ne smijete izgovoriti partneru čak ni prilikom teške svađe
Znamo da reči znaju da zabole kao udarac. Koliko reči kao što su “volim te” ili “nedostaješ mi” mogu da ugreju srce, toliko neke druge mogu da ga gotovo preseku. Poznato je da je komunikacija vrlo važna za uspeh svake veze. Ako nema komunikacije, ili je ona svedena na minimum ili neprimerena, nastaju problemi koji mogu dovesti do propadanja odnosa. Bitno je da partner čak i u toku svađe zna da vam je stalo, da je u pitanju problem ili nesuglasica koje ćete rešiti i da do svađe nije došlo zbog promene u osećanjima, nego zbog lošeg postupka. U nastavku teksta saznajte koje reči ne smete izgovoriti partneru čak ni prilikom teške svađe.
1. Mrzim te!
Možda u trenutku rasprave zaista pomislite da svog partnera sada mrzite, jer vas je povredio ili izneverio. Ipak, da osobu zaista mrzite, verovatno ne biste sa njom bili u vezi i ne biste pokušavali da trenutno stanje popravite. Mržnja je jaka emocija, isto kao ljubav. Kada se “mrzim te” jednom spomene u toku razgovora, svako sledeće “volim te” nekako zvuči lažno i kao da manje vredi. U žaru svađe teško je kontrolisati osećanja, pa nam nekad izleti i neka reč kojoj tu nije bilo mesto. Potrudite se da “mrzim te” partner nikada ne čuje iz vaših usta.
2. Isticanje partnerovih nesigurnosti
Ako se poznajete duži niz godina, sigurno je da ćete saznati gotovo sve jedno o drugom: želje, snove, uspomene, ambicije, strahove, ali i nesigurnosti. Svoje nesigurnosti poslednje delimo sa bliskim osobama, baš zato što se tada osećamo neizmerno ranjivo. Ukoliko vam se partner poverio, sigurno da nije planirao da njegove najveće nesigurnosti iskoristite protiv njega, dok se besno svađate. Ukoliko znate da je neko osetljiv na svoj izgled, kosu, telesnu težinu, stepen školovanja, poslovni uspeh ili mentalno stanje, krajnje je bezobzirno te nesigurnosti izvlačiti na videlo u trenutku bešnjenja. Uvrede vezane za nesigurnosti teško je zaboraviti, pa vaš odnos može postati trajno narušen.
3. Ružne reči
Psovanje je najteži vid uvrede. Dodati psovku uz nečije ime predstavlja tešku povredu emocija i ponosa. Psovanje kao navika nije nešto čime bismo mogli da se pohvalimo, a usmeriti psovku na nekoga lično je zaista uvreda časti. Sem što u svađi ne nudite argumente, psovanjem nećete dovesti do razrešenja ili do pomirenja, nego ćete uvek pogoršati situaciju.
4. Prozivanje partnerovih prijatelja ili porodice
Svađa sa partnerom je svađa između vas dvoje. Ne postoji tren kada bi u tu raspravu trebalo uključiti i okruženje – vaše najmilije. Vređanjem partnerove porodice, postići ćete kontraefekat: on svoj bes neće usmeriti na drugu osobu, nego će dodatno besneti na vas. Kada zaista smatrate da neka osoba nepovoljno utiče na partnera ili na vaš odnos, partneru se obratite mirno i staloženo i, naravno, sa vrednim argumentima.
5. Raskidam/Želim razvod!
Ukoliko zaista ne planirate da raskidate ili podnesete zahtev za razvod braka, nemojte pretiti na ovaj način. Raskid ili razvod predstavljaju kraj – konačnu završnicu vaše romantične priče. Ako tokom svake svađe raskid ili razvod koristite kao pretnju, partner će prestati da vas shvata ozbiljno ili će i sam početi da razmišlja o ovoj opciji. Na kraju, kada stvarno raskine, uvek će vam nad glavom stajati pitanje da li ste mu vi sami dali ideju tokom bezazlene svađe.
Svaku vezu, pre ili kasnije, očekuje prepirka. Povređena osećanja od nas najčešće zahtevaju osvetu. Osim želje da partner shvati kako smo mi zaista u pravu i kako greši svojim postupcima, ponekad svoju ružnu glavu promoli i želja za osvetom, želja da se revanširamo na isti način. Trudite se da svoje stavove iznesete što staloženije moguće i da pri tome ne koristite reči zbog kojih ćete se kasnije kajati. Kratak fitilj često zna da postane glavni razlog razilaženja ljudi, čija bi se ljubav rascvetala. Ako su svađe sa partnerom uvek vatrene i završavaju se vređanjem, posetite psihoterapeuta ili bračnog savetnika. Eksperti će vam dati savete i strategije kao da neizbežno svađanje postane zdrav deo vaše veze.