Postoji ŠEST tipova KVRŽICA u predjelu grudi! Kako da znate koje su bezopasne, a koje znak za uzbunu?
Samopregled, pregled kod ljekara, mamografija i/ili ultrazvučni pregled dojki tok je koji vodi ja otkrivanju karcinoma u ranom stadijumu, pa, ako ste napipale u svojim grudima nešto neobično ili sumnjivo, ne gubi vrijeme. Ipak, nema mjesta za paniku jer ponekad to ne mora da znači ono najstrašnije, ali to može potvrditi samo ljekar, zato hitno na ljekarski pregled.
Ciste
Ciste su šupljine u grudima koje se napune tečnošću i dobroćudne su. Ne postoji određeni razlog za nastanak cisti, ali uglavnom nastaju za vrijeme trudnoće i kod žena između 30 i 50 godina.
Fibroadenom
Fibroadenomi su dobroćudne kvržice na žlijezdama i tkivu, a nastaju uglavnom kod žena mlađih od 30 godina. Na dodir su „gumenaste“. Ni ovi tumori, kao ni ciste, nemaju veze s rakom dojke pa ne povećavaju rizik od nastanka zloćudnog tumora.
Lipomi
Lipomi se sastoje od masnih ćelija. Meki su i mogu se lako „pomijerati“ pod prstima. Nažalost, ova vrsta dobroćudnog tumora povećava rizik od nastanka zloćudnog.
Mastopatija
Ako pipamo grudi neposredno prije menstruacije, moguće je da ćemo napipati kvržice veličine višnje. Moguće je da se radi o mastopatiji, dobroćudnim promjenama na grudima. Mastopatija se pojavljuje najčešće kod žena mlađih od 30 godina, po pravilu uvijek u obije dojke. Ako je riječ o masteopatiji, kvržice su bolne na dodir.
Ipak, čak i ako je riječ o dobroćudnim kvržicama, potrebno je posjetiti lekara. Kako bismo potpuno isključile mogućnost zloćudnog tumora, potreban nam je stručan pregled. To je posebno važno ako se teškoće javljaju za vrijeme trajanja menstruacije, piše miss7.24sata.hr.
Zloćudne kvržice
Ako napipaš u dojci kvržicu koja se ne pomjera, obavezno obavezno idi kod ljekara. Moguće je da je zaista reč o raku dojke i tada je obavezna mamografija. Ljekar će te informisati o daljim koracima. Naravno, i kod takvih kvržica nije sto posto sigurno da je riječ o zloćudnoj bolesti.