PMS – skoro sve žene prolaze kroz to, a da li znaš da postoji više TIPOVA, ali i RJEŠENJE!
Kom tipu ti pripadaš?
Predmenstrualni sindrom – PMS označava cikličnu pojavu određenih smetnji – od glavobolje do emotivnih ili psiholoških problema koji se uglavnom javljaju u drugoj (luteralnoj) fazi ciklusa, u većini slučajeva 5 do 10 dana prije menstruacije i nestaju s početkom menstrualnog krvarenja. Najčešće se javlja u periodu između 30. i 40. godina, iako se može javiti i u vrijeme puberteta ili premenopauze. Učestalost javljanja PMS se procjenjuje na oko 60 – 85% svih žena.
Simptomi su veoma različiti, kako po vrsti, tako i po intenzitetu tegoba, zajednička karakteristika ovih simptoma je njihovo ciklično ponavljanje. Razlikuju se četiri osnovna tipa PMS:
PMS tip A: osjećaj straha, razdražljivost i pojačana psihička osjetljivost.
PMS tip C: osjećaj neizdržive gladi i pojačan apetit.
PMS tip D: depresija, nesanica.
PMS tip H: dobitak na tjelesnoj težini, napetost u grudima.
Ostali simptomi koji se mogu javiti u okviru PMS su:
emocionalna nestabilnost,
sklonost nezgodama,
akne,
osip,
herpes,
koprivnjača (urtikarija),
teškoće u koordinaciji,
problemi sa očima,
bolovi u kičmi,
bolovi u grlu,
glavobolja,
migrena,
mučnina,
grčevi i nadutost u stomaku,
umor,
zbunjenost,
povučenost,
promjenjiv libido,
problemi sa sinusima,
poteškoće s mokrenjem,
pogoršavanje već postojećih bolesti (lupus, artritis, glaukom).
Ukoliko se ništa ne učini da tegobe prestanu, stanje se često s vremenom pogoršava. Dijagnoza se postavlja vođenjem dnevnog kalendara smetnji tokom najmanje dva do tri mjesečna ciklusa.
Osnovni endokrinološki problem je disbalans ili neravnoteža hormona jajnika s relativnim viškom estrogena i manjkom progesterona. Uzrok ove neravnoteže je nepravilna funkcija žutog tijela koja najčešće nastaje usljed povišenog nivoa hormona stresa – prolaktina. Emocionalni stres povećava nivo hormona ACTH, adrenalina i prostaglandina F2alfa. Takođe se kao problem javlja i manjak serotonina i dopamina, kao posljedica relativnog nedostatka vitamina B6.
Kao mogući uzroci navode se još jednolična ishrana, manjak fizičke aktivnosti, psihički faktori i genetska dispozicija.
Liječenje
Pronalaženje jednog hemijskog uzroka i jednog lijeka neće donijeti rezultate u terapiji PMS, jer su uzroci mnogostruki i mnogoznačni. U obzir se moraju uzeti ne samo učinak uma, emocija, ishrane, svjetla i rekreacije, nego i odnosi sa okruženjem, kao i razne traume. Najznačajniji korak u liječenju PMS-a je redukcija i otklanjanje stresa. Promjena ishrane, životnog stila i fizičke aktivnosti je jedan od ključnih faktora liječenja PMS-a.
Kod srednje jakih i jako izraženih tegoba savjetuje se terapija prirodnim progesteronom. Terapiju će vaš ljekar prepisati na osnovu vašeg stanja. Vitamin B6 pomaže u sintezi neurotransmitera serotonina i na taj način doprinosi stabilizaciji psihičkog stanja. Preporučena doza je 100 mg/dan. U slučaju pojave depresije mogu se ordinirati niske doze antidepresiva.
IZVOR:srbijadanas.rs