Usporeni libido ne znači da ste izgubili samo interesovanje za seks, takođe vam manjkaju želja i fantazije. Svi mi tu i tamo doživljavamo zastoj na tom planu, previše smo umorni, nismo raspoloženi, radije bi gledali TV.., ali za neke ljude nizak libido može biti dugotrajan problem.
Postoje mnogi razlozi zašto ženski libido pati s vremena na vrijeme, od stresa do hormonalne neravnoteže i čak lošeg seksa.
Svjetska studija seksualnih stavova i ponašanja otkrila je da 26-43% žena širom svijeta ima smanjenu seksualnu želju.
Zadovoljavajući seks donosi mnogo dobrobiti – pozitivan je po zdravlje, proizvodi važne hemikalije u našim telima i jača odnos sa partnerom, stoga je ključno povratiti zdrav libido “San”.
1. Stres
Stres je nešto što može da upropasti vaš seksualni život.
– Ja primjećujem da su mnoge žene, bukvalno, previše zauzete za seks. Što je veoma tužno jer kad obraćate pažnju na svoje tijelo i libido, to vam se višestruko vraća – kaže dr Rejčel Karlton Abrams, autorka knjige “BodyWise”.
Abramsova je istakla da seksualna aktivnost (uključujući samozadovoljavanje) smajuje stopu smrtnosti i oboljenja, poboljšava hormonsku ravnotežu i smanjuje rizik od depresije.
– Jedna od ključnih stvari da povratite vaš libido je da koristite sami svoje tijelo, fizički, na redovnoj bazi. Napravite mjesta za zadovoljstvo. To je glavna stvar. Ako ne ubacite seks sa sobom ili nekim drugim u svoj raspored, neće se spontano pojaviti – smatra Abramsova, dodajući da je jedan od načina da prizovete seks u svoj život upotreba fantazija na zabavni način.
2. Loš seks
Ako ste imali loš seks u prošlosti ili traumu usljed seksualnog napada, vaš libido će biti u problemima.
– Naše genitalije su najprivatniji i najranjiviji dio naših tijela – kaže Abramsova.
Većina žena koja doživi seksualnu trauma “ugase” senzacije u svojim genitalijama i seksualna osjećanja generalno.
– Ovo je tačno u slučajevima seksualnog nasilja, ali može biti tačno i za žene koje su imale loš seks ili su posramljene zbog svoje seksualnosti – ističe Abrams.
Ona savjetuje da se razvijanje povjerenja u seksualne instinkte započne tako što ćete imati seks samo kada to stvarno želite.
– Želja će se pojaviti kad tijelo nauči da se seks događa samo onda kad je ono spremno.
3. Bolan seks
Ako nešto uzrokuje bol tokom seksa, sigurno ga nećete željeti na redovnoj bazi, a najčešći razlog za bol tokom odnosa ili penetracije su hormonalne promjene u menopauzi, jer smanjenje nivoa estrogena dovodi do suhoće i tanjenja vaginalnog tkiva, usljed čega je ono podložnije povredi.
– Dobra vijest je da se u većini slučajeva može pomoći uz pomoć lokalnog estrogena. To nije hormonska zamjena, to je lokalni estrogen za tkivo i bezbjedan je za sve žene, osim onih koje su imale rak dojke, jajnika ili materice – kaže Abrams.
4. Hormoni
Libido pati ako su hormoni neuravnoteženi. Estrogen doprinosi seksualnoj prijemčivosti, ali su studije otkrile da je testosteron glavni vodič libida kod žena, jer povećava želju za seksom kao i genitalno uzbuđenje, senzacije i lubrikaciju.
5. Oboljenja
Možda postoji medicinski razlog zašto ste izgubili interes za seks. Niz stanja utiče na libido, uključujući hronična oboljenja, poremećen rad tiroidne žljezde, hronični bol, rak i hemioterapija, kao i niz lijekova, uključujući oralna kontraceptivna sredstva, antidepresive i lijekove za visok pritisak.
6. Samopouzdanje
Ako niste zadovoljni svojim izgledom, to znači da vjerovatno nećete željeti da vas neko vidi bez odjeće.
– Mi možemo imati brutalan stav prema svojim tijelima, ali naši ljubavnici obično samo žele da nas vole – kaže Abrams, dodajući da su studije pokazale da gojazne žene mogu imati snažan libido i mogućnost da dožive orgazam baš kao i druge žene.
Ona preporučuje da stanete ispred ogledala i glasno izgovorite sve što vam se sviđa na vašem tijelu.
7. Povjerenje
Ako teško stičete povjerenje, vjerovatno vam je isto toliko teško i “uskočiti” s nekim u krevet.
– Ako ne želite seks jer ste bijesni na partnera, to nema veze sa vašim zdravljem ili nivoom testosterona, već sa vašom vezom i – suprotno od onog što viđate na filmovima – sukobi i nedostatak povjerenja ne vode do boljeg seksualnog života – navodi autorka.
Ona je istakla da je povjerenje je glavni sastojak za srećan i zdrav seksualni život.
– Ako ne vjerujete svom partneru, bilo emotivno bilo fizički, biće vam veoma teško da ostvarite zadovoljavajući seksualni život – zaključila je Abramsova.
IZVOR:srbijadanas.rs