Lijepo ste jele i onda ste se zavalile u udobnu fotelju ili na trosjed, ali to nikako nije dobro.
Stručnjaci kažu da su te navike loše, pa čak i opasne po zdravlje. Ovih šest stvari nikada ne bi smjela da radiš nakon jela:
Pušenje
Pušenje je dovoljno loše samo po sebi, a odmah nakon jela je 10 puta lošije! Ako već ne možeš bez cigareta, trebala bi da pričekaš nekoliko sati dok ne zapališ cigaretu.
Nikotin se veže za kiseonik koji tvom tijelu očajnički treba za probavu, u tom slučaju tvoje tjielo počinje da apsorbuje kancerogene, smatraju istraživači. Pušenje odmah nakon jela ima jednak učinak kao da popušiš 10 cigareta odjednom i znatno povećava rizik od raka crijeva i pluća.
U krevet posle jela
Nikad nemoj ići u krevet sa punim stomakom. Ležanje ili dremanje nakon jela omiljena je aktivnost većine ljudi. Međutim, ta navika nije baš zdrava. Kada legneš, sokovi iz želuca vraćaju se u jednjak zbog gravitacione sile. Zbog svoje kiselosti ti sokovi mogu spaliti unutrašnji sloj jednjaka, što prouzrokuje refluks kiseline.
Tuširanje
Ne žuri pod tuš nakon obroka Najbolje je čekati najmanje 30 minuta na tuširanje. Probava treba puno energije i protoka krvi u našem tijelu, a kad si pod toplom vodom krv teče prema površini kože, a onda pati probava.
Čajevi
Nemoj piti čaj posle obroka. Oni su zdravi, ali čaj nakon obroka može ometati apsorpciju gvožđa u tvoje tijelo. Naime, čaj sadrži taninsku kiselinu koja se veže za gvožđe i bjelančevine iz hrane, pa može smanjiti apsorpciju gvožđa za 87 odsto, što može dovesti i do anemije.
Voće i povrće posle jela, ne nikako
Jedi voće i povrće prije jela, a ne posle . Voće i povrće preporučuju nam apsolutno svi. Ali, rijetko ko pomene da konzumiranje voća odmah nakon jela može biti štetna.
Voće se brzo vari i potrebno mu je oko 20 minuta da prođe od želuca do crijeva. Ako se voće jede nakon obroka, zaglavi se zajedno sa hranom i ne doputuje na vrijeme do crijeva.
Rezultat: voće počne da truli i stvara otrovne gasove koji mogu da izazovu probavne smetnje.
Hladna voda
Izbjegavaj hladnu vodu nakon obroka, a razlog je vrlo jednostavan: hladna voda ne dopušta hrani da se vari jer prouzrokuje nakupljanje hrane, dok topla voda pomaže apsorciju hranjivih sastojaka.
IZVOR:srbijadanas.rs