Đemila Talić- Gabriel nova ambasadorica dobre volje Sigurne kuće u Sarajevu: Žene žrtve nasilja moraju biti snažne i razmišljati o budućnosti
U organizaciji Fondacije lokalne demokratije u saradnji sa omladinskim institutom Kult i volonterima civilnog društva danas je u Sarajevu mirnom šetnjom upozorenja centrom grada obilježen Međunarodni dan podrške žrtvama nasilja, koji se svake godine obilježava 26. juna, a koji za cilj ima podsjetiti društvo na postojanje i izraženost problema nasilja u porodici.
Nakon šetnje, u prostorijama Fondacije lokalne demokratije u Sarajevu upriličena je press-konferencija, na kojoj se medijima obratila i Đemila Talić-Gabriel, počasna konzulica BiH u Australiji, koja je tom prilikom imenovana za novu ambasadoricu dobre volje Sigurne kuće u Sarajevu, te se i zvanično priključila misiji osnaživanja žena i pružanja podrške djeci koja su svoje privremeno utočište pronašli u sarajevskoj Sigurnoj kući. U ime Fondacije lokalne demokratije govorila je direktorica Jasmina Mujezinović, te u svojstvu moderatora novinarka Vesna Andree Zaimović.
– Poznato Vam je da Fondacija lokalne demokratije zadnjih 18 godina vodi Sigurnu kuću, odnosno sklonište za žene i djecu žrtve nasilja u porodici. Problem nasilja je problem koji je prisutan u svim zemljama svijeta, samo zavisi koliko država i društvo daju doprinos, koje servise i mogućnosti da jedna žrtva bude zbrinuta i da ima zaštitu. Mi smo prepoznali taj problem, tako da je u Sigurnoj kući organizovan prijem i zaštita svih osoba sa područja Kantona Sarajevo koje trpe nasilje, jer je to jedina Sigurna kuća u Kantonu Sarajevo koja djeluje 18 godina. Njen rad i funkcionisanje ne bi bilo moguće bez podrške Vlade Kantona Sarajevo, odnosno Ministarstva za socijalnu zaštitu, ali i mnogobrojnih prijatelja Fondacije. Posebno nam je važno kada na naša vrata pokucaju osobe, kao što je naša današnja gošća Đemila Talić-Gabriel, koje prepoznaju šta znači problem nasilja i šta znači mogućnost da se neko zaštiti u nekom sigurnom mjestu, te nam ponude svoju podršku u svim segmentima- rekla je Jasmina Mujezinović.
Nadalje, pojasnila je koje sve servise nudi Fondacija lokalne demokratije.
– Već 2004. godine mi smo otvorili SOS liniju za pozive, taj telefon je otvoren 24 sata i svi mogu da prijave nasilje. Istakla bih da se nasilje može prijaviti i anonimno. Mi imamo potpisan protokol sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i Centrom za socijalni rad, tako da možemo da reagujemo u istom momentu kada dobijemo poziv za prijavu nasilja. Drugi problem sa kojima su se susretali naši štićenici je pravna pomoć, jer znate koliko su skupe advokatske usluge, tako da smo 2010. godine otvorili Centar za besplatnu pravnu pomoć u kojem sve osobe koje su žrtve nasilja i samohrane majke mogu da dobiju besplatnu pravnu pomoć, savjete, pomoć u pisanju tužbi, a u pojedinim slučajevima i zastupanje na sudu- podcrtala je Mujezinović.
Talić- Gabriel u ulozi nove ambasadorice dobre volje Sigurne kuće u Sarajevu istakla je da će pomoći prikupljanju sredstava za njen rad, te pružanju pomoći djeci čija je kvaliteta življenja ugrožena zbog neprilika u porodici.
– Tokom posjete Sigurnoj kući imala sam jako emotivan susret sa jednom od žrtava, malim dječakom. On je u razgovoru sa mnom izrazio želju da se bavi taekwandoom, te smo se dogovorili da pronađe mjesto gdje će trenirati, a ja sam mu uručila jednu malu donaciju. Danas sam dobila fotografiju na kojoj je on sa njegovim prvim pojasom, što me čini jako sretnom. Tu sam da pomognem koliko mogu, a smatram da svi kao društvo treba da zaštitimo i žene i djecu, ali i muškarce žrtve nasilja. Moja poruka svim ženama žrtvama nasilja jeste da moraju biti snažne, da razmišljaju o budućnosti, jer neka vrata u bolju budućnost će se otvoriti za njih, kako bi stvorile zdrav ambijent za njih i njihovu djecu, i kako bi ostvarile sve što žele u životu. One traže razumijevanje, ljubav i sigurnost, što sigurno ne košta puno. Moram naglasiti da su uslovi za štićenike u Sigurnoj kući u Sarajevu jako dobri i čak bolji nego oni koji se pružaju žrtvama nasilja u Sidneju recimo- kazala je Đemila Talić-Gabriel.