5 savjeta koji će vam pomoći kako da poboljšate držanje
HONOR u saradnji sa doktoricom Rebekom Džejd Lorens pomaže zaposlenima opterećenim tehnologijom da ublaže bol
U današnjem digitalnom svijetu, mnogi zaposleni se suočavaju sa izazovima zbog svakodnevnog nošenja više uređaja, što dovodi do bolova i nelagode, posebno u ramenima, donjem dijelu leđa i vratu. Novo istraživanje koje je sprovela kompanija HONOR povodom lansiranja Magic V3 uređaja potvrđuje zabrinutost zaposlenih zbog količine tehnologije koju svakodnevno nose na posao i sa posla. Anketa, sprovedena na uzorku od 8.000 profesionalaca širom Evrope, pokazala je da 67% ispitanika navodi kako im hibridni način rada povećava broj uređaja koje nose.
U saradnji sa dr. Rebekom Džejd Lorens, nagrađivanom doktoricom sa preko deset godina iskustva i instruktorkom joge, kompanija HONOR nudi savjete kako da se olakšaju ti problemi i poboljša opšte zdravlje:
- Izaberite pravu torbu – Preporučuje se korištenje ruksaka sa širokim i postavljenim kaiševima ili torbi na točkiće. Ove torbe pomažu u ravnomjernijem raspoređivanju težine, čime se smanjuje pritisak na ramena i leđa. Izbjegavajte torbe sa jednim kaišem koje mogu povećati napetost.
- Redovno provjeravajte sadržaj torbe – Istraživanje koje je sprovela kompanija HONOR pokazalo je da 67% zaposlenih osjeća da im hibridni način rada povećava broj uređaja koje nose. Preporučuje se redovno preispitivanje i uklanjanje nepotrebnih uređaja i dodatne opreme iz torbe kako bi se olakšalo nošenje.
- Podesite kaiševe torbe – Podesite kaiševe tako da torba bude blizu vašeg tijela i na odgovarajućoj visini. Ova praksa može pomoći u očuvanju pravilnog držanja i smanjenju napetosti u mišićima tokom nošenja torbe.
- Mijenjajte strane na kojima nosite torbu – Ako koristite torbu sa jednim kaišem, redovno mijenjanje strana može smanjiti rizik od bolova. Ova jednostavna praksa pomaže u ravnomjernijem opterećenju tijela.
- Vježbajte i istegnite se redovno – Doktorka Lorens savjetuje uvođenje vježbi istezanja u svakodnevnu rutinu. Neke od preporučenih vježbi uključuju istezanje ramena, preklop naprijed (Uttanasana), dječju pozu (Utthita Balasana), glavu do koljena (Janu Sirsasana) i pas prema dole (Adho Mukha Svanasana). Ove vježbe mogu pomoći u oslobađanju napetosti i poboljšanju posture.
„Kombinacija navika koje podrazumijevaju dugotrajno sjedenje i nakupljenog stresa usljed loše ergonomije može dovesti do hronične nelagodnosti,” ističe doktorica Lorens. Neravnomjerno nošenje teških ruksaka ili torbi najčešći je uzrok bolova u ramenima, dok su bolovi u donjem dijelu leđa i vratu često posljedica lošeg držanja i nepravilne raspodjele težine.
„Loše držanje, koje karakterišu pogrbljenost i savijanje, povezano je sa raznim fizičkim problemima, uključujući bolove u donjem dijelu leđa i glavobolje,” objasnila je doktorica Lorens. „Ovi podaci jasno ukazuju na potrebu za ergonomskim rješenjima i boljim načinima nošenja tehnologije, kako bi se unaprijedilo opšte zdravlje.”
Nije iznenađujuće da je 35% ispitanika izrazilo želju da nose manje uređaja i dodatne opreme, dok je 52% njih spremno da plati više za jedan uređaj koji bi mogao da zamijeni više različitih uređaja. Doktorka Lorens dodaje: „Uređaj 3-u-1, poput HONOR Magic V3, koji može služiti kao telefon, tablet i laptop, mogao bi značajno smanjiti fizičko opterećenje, jer spaja više uređaja u jedan svestran i kompaktan. Prelazak na jedan, lakši uređaj može pomoći u smanjenju napetosti u mišićima i smanjenju rizika od hroničnih bolova uzrokovanih dugotrajnim nošenjem više uređaja.”
Kako se broj dana provedenih u kancelariji povećava, zaposleni sve češće nose svoje uređaje sa sobom, što može uticati na njihovo držanje – iako to često ne primjećujemo. HONOR Magic V3 svojim unaprijeđenim funkcijama potencijalno smanjuje negativan uticaj na držanje korisnika.
Doktorica Lorens dodaje: „Za one koji redovno nose teške torbe sa više tehnoloških uređaja, prelazak na jedan, kompaktan i lagan uređaj može značajno smanjiti napetost u mišićima i smanjiti rizik od razvoja hroničnih bolova uzrokovanih dugoročnim nošenjem prevelike težine.”
Napomena:
Istraživanje je sprovedeno putem sajta OnePoll.com na uzorku od 8.000 odraslih osoba iz Evrope koje rade iz kancelarije ili u hibridnom režimu.
Ključni nalazi istraživanja:
- 67% ispitanika navelo je da im hibridni rad povećava broj tehnoloških uređaja koje nose
- U prosjeku, zaposleni odlaze u kancelariju najmanje četiri dana nedeljno (4,8 dana)
- 51% putnika nosi između tri i deset uređaja i dodatne opreme
- Prosječna težina torbe zaposlenih je 4,1 kg
- 68% ispitanika prijavilo je da osjeća bol ili nelagodu zbog nošenja torbi na posao
- 28% ispitanika prijavilo je bol u ramenima
- 24% ispitanika pati od bolova u donjem dijelu leđa
- 23% ispitanika prijavilo je bolove u rukama
- 18% ispitanika ima bolove u vratu
- Dvije od pet osoba ocijenile su svoje držanje kao “prosječno”
- 55% ispitanika priznalo je da se često pogrbe
- 56% ispitanika priznalo je da se savijaju nad svojim uređajima
- 35% ispitanika željelo bi da nosi manje tehnoloških uređaja i dodataka
- 52% ispitanika izjavilo je da bi platili više za jedan uređaj koji bi zamijenio više uređaja.
O HONOR-u
HONOR je vodeći svjetski proizvođač pametnih uređaja. Kroz svoje usluge i proizvode, nastoji da stvori inteligentniji svijet za sve i da se zahvaljujući svojim inovacijama pozicionira kao globalni tehnološki brend. Sa primarnim fokusom na istraživanje i razvoj, posvećen je razvoju tehnologije koja omogućava ljudima širom svijeta da još više napreduju, pružajući im slobodu da postignu i učine više. Njegov portfolio se sastoji od visokokvalitetnih pametnih telefona, tableta, prenosnih računara i nosivih uređaja koji odgovaraju svakom budžetu. Takođe, ovi uređaji su inovativni, premijum, pouzdani i korisnicima olakšavaju svakodnevicu.
Za više informacija, posjetite HONOR na internetu na http://www.hihonor.com ili nas pratite na:
https://twitter.com/Honorglobal
https://www.instagram.com/honorglobal/
http://www.youtube.com/c/HonorOfficial
O dr Rebeki Džejd Lorens
Dr Rebeka Džejd Lorens je ljekarka, instruktorka joge i osnivač inicijative za unaprjeđenje zdravlja zajednice. Tokom deset godina rada u medicini, stekla je iskustvo u hitnoj medicini, vaskularnoj hirurgiji, gerijatriji i opštoj medicini. Diplomirala je fiziologiju (BSc sa počastima), što joj je omogućilo dublje razumijevanje bioloških mehanizama uključenih u vježbanje, a dobitnica je i nacionalnih nagrada za istraživanja u oblasti neuroanestezije. Kao instruktorka joge, specijalizovala se za jogu i tehnike disanja koje poboljšavaju fizičko i mentalno zdravlje, sa posebnim fokusom na oporavak sportista i regulisanje nervnog sistema. Pratite dr Rebekah Jade Lawrence na Instagramu: @rebekahzeenajade ili posjetite njen sajt: www.rebekahzeenajade.com.